Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHTÚstav chemie pevných látek  → Věda a výzkum → Pracovní skupiny → Aplikace RTG difrakčních metod ve farmaceutickém výzkumu, vývoji, výrobě a kontrole
iduzel: 22753
idvazba: 29226
šablona: stranka
čas: 30.10.2020 19:30:54
verze: 4727
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Aplikace RTG difrakčních metod ve farmaceutickém výzkumu, vývoji, výrobě a kontrole

V této skupině pracují:

prof. RNDr. Bohumil Kratochvíl, DSc.
doc. Dr. Ing. Michal Hušák
Ing. Jan Čejka, Ph.D.
Ing. Václav Eigner, Ph.D.
Ing. Jan Rohlíček, Ph.D.
Ing. Lucie Gruberová 
Ing. Martin Babor (PGS)
Yekaterina Khristunová, MSc. (PGS)

Seznam publikací

Granty a projekty

Specializace skupiny:

Skupina se zabývá aplikací RTG strukturní a fázové analýzy ve farmaceutickém výzkumu, vývoji, výrobě a kontrole. Je vybavena moderním RTG monokrystalovým difraktometrem, pořízeným v rámci programu KvaLab, Bruker D8 Venture s dvěma zdroji Incoatec microfocus Mo a Cu a detektorem Photon 100(Obr. 1.) a starším difraktometrem Xcalibur PX (Obr. 2.). Má k dispozici, ve spolupráci s Laboratoří RTG difraktometrie CL VŠCHT Praha (Dr. Jaroslav Maixner), i několik RTG práškových difraktometrů (Seifert XRD3000P, Bruker AXS, Philips X'Pert). Skupina spolupracuje s několika farmaceutickými výrobci v ČR (Teva Czech Industries s.r.o., Zentiva k.s. , Chemopharma a.s. a další).  

originál                       Xcalibur_OLD (originál)

                  Obr. 1.: Bruker D8 Venture                                                                    Obr. 1.: Xcalibur PX

Skupina se zabývá monitorováním polymorfie aktivních farmaceutických substancí metodami RTG difrakční analýzy a rozvojem této metodiky (nově: řešení krystalových struktur substancí z RTG práškových dat). Výsledky studií jsou aplikovány pro sledování molekulárního pakování polymorfů, dále pro výzkum flexibility/rigidity biologicky aktivních molekul, v modelování kavit v krystalových strukturách substancí a ve studiu jejich zaplnění molekulami solventů, ve vývoji specializovaného krystalografického software, v modelování interakcí některých substancí s receptory, ve vybraných krystalizacích a v mikroskopických pozorováních.

Pro ilustraci jsou uvedeny dva příklady konkrétních studií.

Solvatace cyklosporinu A (imunosupresivum).

Pomocí softwaru vyvinutého na našem pracovišti byl charakterizován volný prostor (zelené obrysy) v krystalové formě Cs A. Ve volném prostoru pak byla identifikována molekula přítomného solventu – di- -butyletheru

Flexibilita molekuly terguridu (antiparkinsonikum a inhibitor prolaktinu).

Další obrázek demonstruje studii konformační flexibility farmaceuticky aktivní látky terguridu. RTG-strukturní analýzou monokrystalu byla stanovena struktura několika polymorfů zkoumané látky. Ze srovnání konformace molekul v různých polymorfních modifikacích byla určena rigidní a flexibilní část molekuly.

originál

originál

Aktualizováno: 21.11.2019 11:39, Autor: Jan Rohlíček

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

zobrazit plnou verzi